نسخه چاپينماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی و امام جمعه ارومیه:

تغییر ریاست جمهوری آمریکا نباید نگاه و شناخت مسئولین را نسبت به این کشور عوض کند

حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی در خطبه های آئین عبادی و سیاسی نماز جمعه ارومیه، با اشاره به انتخابات آمریکا و تغییر رئیس‌جمهور این کشور تحت شدیدترین تدابیر امنیتی گفت: براساس دستور مقام معظم رهبری تغییر ریاست جمهوری آمریکا نباید نگاه و شناخت مسئولین را نسبت به این کشور تغییر دهد و در مسأله برجام تنها با این شرط که تمامی تحریم‌ها باید یکجا و بصورت کامل رفع شود می‌توان به تعهدات برجامی پایبند بود فلذا نباید مسئولین در کلام خود نیز ادعای برگشتن به برجام را مطرح کند.

 

یکی از آداب رفتار اسلامی و دینی در زندگی شادکردن دیگران است

به گزارش روابط‌عمومی دفتر نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی و امام جمعه ارومیه؛ حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی در خطبه اول آیین عبادی و سیاسی نماز جمعه سوم بهمن ماه 1399 ارومیه طبق روال هفته گذشته با اشاره به آداب و شیوه‌های زندگی اسلامی به بیان یکی دیگر از این آداب پرداخته و گفت: یکی دیگر از آداب رفتار اسلامی و دینی در زندگی شادکردن دیگران است.

 

وی افزود: براساس آیات و روایات معصومین علیهم‌السلام هر کس از مؤمنین هنگام آغاز کارهای روزمره خود بر این نیت باشد که با حل مشکلات مردم آن‌ها را شاد و خوشحال کند و تلاش کند که خانواده و همسر خود را خوشحال کند موجبات رضایت الهی را فراهم می‌کند.

 

حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی در ادامه سخنان خود با اشاره به روایتی از امام صادق علیه‌السلام گفت: حضرت در روایتی می‌فرمایند هرکس مؤمنی را خوشحال کند مرا خوشحال کرده و هر کس مرا خوشحال کند پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله را خوشحال کرده است و هر کس پیامبر را خوشحال کند خداوند متعال را خوشحال کرده است و اگر خداوند از کسی خوشحال شود او را وارد بهشت خود خواهد کرد.

 

وی در ادامه با ذکر حدیثی از پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله گفت: بعد از واجبات بالاترین اعمال خوشحال کردن برادر مؤمن خود است فلذا این مسأله یک روش و ادب زندگی اسلامی است که باید تلاش کنیم مؤمنین را شاد کنیم و رضایت الهی را جلب کرده و مقدمات وارد شدن به بهشت را برای خود فراهم کنیم.

 

خوشحال کردن دیگران باعث رضایت و خوشحالی خدای متعال خواهد شد

امام جمعه ارومیه با بیان روایتی از امام صادق علیه‌السلام نسبت به اثرات خوشحال کردن دیگران گفت: در روز قیامت و زمانی که خداوند متعال می‌خواهد انسان‌ها را از قبرها خارج کند در مقابل مؤمنین فردی ظاهر شده و در مواجهه با احوال قیامت و صحنه‌های خوفناک آن به وی بشارت می‌دهد و او را به شادی و خوشحالی دعوت می‌کند و می‌گوید خداوند تو را عزیز می‌دارد و کمک خواهد کرد و با وی تا محضر الهی همراه می‌شود و حساب و کتاب آسانی شده تا خداوند امر کند که وی را داخل در بهشت کنید و زمانی که داخل در بهشت می‌شوند از آن فرد سوال می‌کند که تو چه کسی هستی که اینگونه همراه و کمک حال من بودی؟ و پاسخ می‌شنود: من همان سرور و شادی هستم که در قلب برادر مؤمن خود قرار دادی و خداوند متعال از آن شادی مرا خلق کرده است تا در روز قیامت مراقب تو باشم و تو را خشنود سازم.

 

وی افزود: کسانی که ثروت و امکانات مناسبی دارند و می‌توانند با احسان و کمک به دیگران فقرا و افراد دچار مشکل را شاد کنند یا افرادی که کارمند هستند و می‌توانند مشکلات مردم را حل کرده و موجبات خوشحالی آنان را فراهم کنند باید به سمت مراجعه کننده اشتیاق داشته باشند تا با خوشحال کردن دیگران رضایت الهی را برای آخرت خود کسب کنند.

 

خوشحال کردن دیگران نباید با گناه و تمسخر و غیبت باشد

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی در ادامه سخنان خود به توصیه‌های امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام به کمیل ابن‌زیاد اشاره کرد و گفت: خوشحال کردن مردم بدین معنی نیست که با مرتکب شدن به گناه و تمسخر دیگران و یا غیبت کردن باعث خوشحالی دیگران شویم فلذا عمده سفارش و دستورات الهی در کمک کردن و حل مشکلات مردم و خوشحالی اینچنینی است.

 

وی با بیان سخن امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام به کمیل خاطر نشان کرد: ای کمیل به خانواده خود بگو به سوی آموختن مکارم اخلاقی و به دنبال حل مشکلات مردم حتی زمانی که آن‌ها در خواب هستند باشند و قسم به خدای متعال که صداها را می‌شنود کسی نیست که قلبی را شاد کند و خداوند بواسطه این خوشحالی لطفی خلق کند و زمانی که بلایی به انسان رسد آن لطف جاری خواهد شد و بلا را دفع می‌کند از این انسان همانگونه که چوپانی اجازه نمی‌دهد گله کسی دیگر در گله حیواناتش قاطی گردد بلا را نیز دفع خواهد کرد فلذا تلاش کنیم که مردم و خانواده را خوشحال کنیم.

 

خوشحال کردن اعضای خانواده مقدم بر خوشحالی دیگران است

امام جمعه ارومیه با اشاره به روایتی از امام رضا علیه‌السلام خاطر نشان کرد: خداوند متعال به زن‌ها بیشتر از مردان رئوف‌تر و مهربان‌تر است و هیچ مردی نیست که محارم خود را از جمله مادر و خواهر و همسر و فرزند را خوشحال کند مگر اینکه خداوند وی را در روز قیامت خوشحال کند فلذا اولویت در شاد کردن دیگران، ایجاد شادی و خوشحالی در بین اعضای خانواده خصوصا پدر، مادر و همسر و فرزندان است.

 

وی افزود: براساس روایتی از پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله محبوب‌تر است فردی که کنار خانواده خود بنشیند و آن‌ها را خوشحال کند نسبت به کسانی که در مسجدالحرام معتکف باشند فلذا باید روش خود را در زندگی اسلامی بر این اساس قرار دهیم تا دیگران را با هر بهانه‌ای حتی زنگ زدن و احترام گذاشتن و تحفه‌ای دادن و حل مشکلات آنان خوشحال کنیم تا موجبات خوشحالی خدای متعال را فراهم کرده و عاقبت بخیر باشیم.

 

مفروش کردن مصلی مصداق بارز صدقه جاریه است

حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی در خطبه دوم نماز جمعه عبادی و سیاسی نماز جمعه ارومیه، ضمن اشاره به مفروش کردن مصلی ارومیه به فرش‌های جدید گفت: کسانی که توان و وسع مالی دارند در این امر خیر شریک شده و با کمک به مالی به مصلی در هزینه‌های نگهداری مصلی سهیم شوند.

 

وی در ادامه ضمن بیان آیه‌ای از قرآن‌کریم گفت: خداوند در قرآن‌کریم به صراحت می‌فرمایند که اعمال و آثار اعمال انسان برای روز قیامت ثبت و ضبط می‌شوند.

 

وی خاطر نشان کرد: فرش‌های مصلی مصداق بارز صدقه جاریه هستند و کسانی که در تهیه فرش‌های قبلی مصلی کمک کرده بودند از ثواب نمازهایی که بروی آن‌ها در طول بیش از بیست سال خوانده شده است بهره‌مند خواهند شد.

 

وی تأکید کرد: در حال حاضر نیز فرش‌های جدید تهیه شده است و هر کس از مومنین که قصد دارد در این امر مشارکت نماید می‌تواند هزینه هر سجاده را پرداخت کرده و ثواب آن را برای خود یا والدین خود در نظر بگیرد که تا زمانی که بروی این فرش‌ها نماز خوانده می‌شود از ثواب آن بهره خواهد برد.

 

مسجد اعظم پایگاه انقلاب و محل خیزش مردم علیه رژیم پهلوی بود

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی در بخش بعدی خطبه دوم به بیان اتفاقات دوم بهمن ماه 57 و سالروز آغاز قیام مسلحانه در کشور توسط مردم ارومیه و سالروز به توپ بستن مسجد اعظم ارومیه توسط ارتش رژیم شاهنشاهی پرداخت و گفت: مسجد اعظم در آن روزها به عنوان پایگاه انقلاب و محل خیزش مردم علیه رژیم پهلوی بوده و علمای شهر ارومیه در آن به سخنرانی‌های انقلابی پرداخته و مردم را به مبارزه با رژیم طاغوت دعوت می‌کردند.

 

وی ادامه داد: نیروهای رژیم پهلوی برای اینکه بتوانند در آن روزها از مردم انتقام بگیرند مسجد اعظم را با توپ مورد اصابت قرار دادند.

 

روز دوم بهمن افتخار بزرگی برای استان بوده و باید در اذهان مردم زنده نگه داشته شود

وی افزود: حجت الاسلام حسنی از اولین افراد در کشور بود که با جمع‌آوری کمک‌های مردمی اقدام به تهیه اسلحه و مسلح کردن جوانان کرده و اولین قیام مسلحانه علیه رژیم طاغوت را در کشور در روز دوم بهمن آغاز کردند این روز افتخار بزرگی برای مردم، علما و خانواده شهدای استان است لذا روز دوم بهمن باید در اذهان مردم زنده نگه داشته شده و به نسل‌های بعدی منتقل شود.

 

معرفت والای حضرت ام‌البنین نشان از شخصیت والای ایشان است

سیدمهدی قریشی در ادامه سخنان خود به سالروز وفات حضرت ام‌البنین علیه‌السلام اشاره کرده و گفت: سالروز وفات حضرت ام‌البنین بهترین مناسبت برای گرامیداشت و تکریم همسران و مادران شهدا و ایثارگران است چرا که معرفت والای این بانوی بزرگوار نشان از شخصیت والای ایشان دارد.

 

والدین شهداء با تقدیم فرزندان خود در راه اسلام، بقای انقلاب اسلامی را تضمین کردند

وی افزود: مقام معظم رهبری می‌فرمایند خاکریز اول برای دفاع از دین شهدا هستند و دومین خاکریز، خاکریز خانواده‌های شهداست و تقدیم کردن چندین فرزند در راه اسلام و کشور و استقامت در راه دین نشان از اهمیت والای خانواده‌های شهدا دارد که با تقدیم جوانان خود انقلاب اسلامی را تضمین کرده و حق بزرگی بر گردن ما دارند لذا باید از خداوند متعال بخواهیم تا ما را با شهدا و خانواده‌های آنان محشور گرداند.

 

برگزاری مراسم تحلیف در آمریکا تحت شدیدترین تدابیر امنیتی نشان از افول و نابودی آمریکاست

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی با اشاره به انتخابات آمریکا و تغییر رئیس‌جمهور این کشور تحت شدیدترین تدابیر امنیتی گفت: مراسم تحلیف ریاست جمهوری آمریکا با شرایط حکومت نظامی و شدیدترین تدابیر امنیتی نشان از این است که آمریکا در مسیر افول و نابودی قرار گرفته و زوال این کشور نزدیک است.

 

وی افزود: اگر چنین مراسمی در داخل کشور برگزار می‌شد به غیر از دشمنان خارجی منافقین داخلی نیز به دنبال تضعیف نظام و شبهه‌افکنی و نظامی جلوه دادن جمهوری اسلامی بر می‌آمدند اما این درحالیست که آمریکا بعنوان مهد دموکراسی و آزادی و مدعی مدیریت جهانی بودن با چه شرایطی مراسم تحلیف برای تغییر ریاست جمهوری خود برگزار می‌کند و این نشانه اضمحلال و نابودی این رژیم است.

 

تغییر ریاست جمهوری آمریکا نباید نگاه و شناخت مسئولین را نسبت به این کشور عوض کند

امام جمعه ارومیه در ادامه به دستور مقام معظم رهبری اشاره کرده و گفت: براساس دستور مقام معظم رهبری تغییر ریاست جمهوری آمریکا نباید نگاه و شناخت مسئولین را نسبت به این کشور تغییر دهد و در مسأله برجام تنها با این شرط که تمامی تحریم‌ها باید یکجا و بصورت کامل رفع شود می‌توان به تعهدات برجامی پایبند بود فلذا نباید مسئولین در کلام خود نیز ادعای برگشتن به برجام را مطرح کند.

 

وی افزود: نباید چنین تفکری در جامعه القا شود که با تغییر رئیس‌جمهور آمریکا شرایط تغییر کرده و مشکلات حل خواهد شد چرا که دشمنی آمریکا با نظام اسلامی در طول تاریخ ثابت شده و از سوی آن‌ها همیشه دشمنی و شر نصیب جمهوری اسلامی شده است فلذا باید بدانیم که این تفکر استکباری و ظلم حاکم بر آن‌هاست که اجازه اعتماد به آن‌ها را نمی‌دهد.

 

اعتماد به آمریکا و ایادی آن، مصداق اعتماد به شیطان است

وی خاطر نشان کرد: اعتماد به آمریکا و ایادی آن‌ها اعتماد به شیطان است و به فرموده امام راحل آمریکا شیطان بزرگ است و هر کس به آمریکا اعتماد کند به شیطان اعتماد کرده است و براساس آیات قرآن‌کریم نباید بر شیطان اعتماد کرد چرا که دشمنی او آشکار است و سخنان مسئولین در اعتماد به دولت جدید آمریکا قابل قبول و پذیرش نیست.

 

سیدمهدی قریشی در پایان تصریح کرد: همه مردم و مسئولین باید سخنان حکیمانه مقام معظم رهبری را با جان و دل بشنویم و از وی تبعیت کنیم تا دچار مشکل نشده و فریب حیله‌های دشمن را نخوریم.

 

 

 

 تاریخ درج: جمعه ٣ بهمن ١٣٩٩
© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.


در صورت مقدور بودن نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

"پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.

" پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی " از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

آدرس: اروميه ، بلوار رسالت ، خيابان شهيد نوري (گلديس) ، جنب مصلي  بزرگ امام خميني (ره) ، دفتر امام جمعه اروميه

شماره تماس :  32358091-044                 فاکس : 32358092-044

پست الکترونيکي : info@sebghah.ir                  سامانه پيام کوتاه : 50001916


© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.