نسخه چاپينماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی و امام جمعه ارومیه:

نمایندگان مجلس باید روند مذاکرات را تحت نظارت قرار دهند تا منافع مردم به خطر نیافتد

اهم بیانات حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه در برنامه «سخن آدینه»:

 

بخش اول: آداب ماه مبارک رمضان

 

ماه مبارک رمضان دارای آدابی است که انسان برای کامل شدن روزه خود باید این آداب و اصول را رعایت نماید.

 

روزه داری فقط پرهیز از خوردن و آشامیدن نیست بلکه باید آداب و اصول روزه داری در ماه مبارک رمضان رعایت شود تا پاداش و اجر روزه داری انسان کامل شود.

 

از جمله توصیه پیامبر گرامی اسلام در خصوص آداب ماه رمضان طلب کردن توفیق روزه داری کامل و قرائت قرآن از خداوند با نیت صادقانه و قلبی پاک است.

 

ماه رمضان ماهی است که قرآن در آن نازل شده است لذا قرائت قرآن در این ماه اهمیت ویژه ای دارد.

 

قرآن کتاب عمل است لذا انسان باید قرآن را خوانده و مفاهیم آن را یاد گرفته و در مباحث مختلف زندگی به آن عمل کند.

 

تمامی مباحثی که بشر به آن نیاز دارد در قرآن موجود است لذا قرآن کتاب زندگی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، روانشناسی و غیره است که خداوند تمامی مباحث را در این کتاب بصورت کلی بیان کرده است.

 

براساس فرموده پیامبر گرامی اسلام، انسان بدبخت و شقی کسی است که در این ماه از بخشش و رحمت خداوند محروم بماند لذا اگر در ماهی که ماه رحمت و بخشش است شخصی نتواند خود را مورد بخشش خداوند قرار دهد بدبخت و شقی است.

 

لذا از دیگر آداب ماه رمضان این است که انسان تلاش کند در این ماه خود را از بخشیده شدگان قرار دهد و بخشیده شدن انسان متأثر از روزه داری و قرآن خوانی در این ماه است.

 

یاد کردن تشنگی و گرسنگی روز قیامت با تشنگی و گرسنگی ماه رمضان از توصیه های دیگر پیامبر گرامی اسلام در خصوص آداب ماه مبارک رمضان است.

 

کسانی که در این دنیا روزه نمی گیرند و حاضر به تحمل تشنگی و گرسنگی روزه داری نیستند در قیامت چگونه خواهند توانست تشنگی و گرسنگی را تحمل کنند در حالی که تشنگی و گرسنگی قیامت سیری ندارد.

 

از دیگر آداب ماه مبارک رمضان در بیان رسول گرامی اسلام صدقه دادن به فقراء و مساکین است لذا لازم است مومنین در این ماه به فقراء کمک کنند.

 

در وضعیت معیشتی که ویروس کرونا ایجاد کرده و طبق دستور مقام معظم رهبری مردم نباید فقرا و مستضعفان را فراموش کنند.

 

از آداب دیگر ماه مبارک رمضان صله ارحام، حفظ زبان، گوش و چشم از حرام الهی، رسیدگی و محبت به ایتام، توبه از گناهان، بلند کردن دست برای دعا هنگام نماز، آزاد کردن روح از بند با استغفار، سجده طولانی برای سبک شدن انسان از بار اعمال و دوری از گناهان در این ماه است.

 

بخش دوم: روز ارتش جمهوری اسلامی

 

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی دشمنان انقلاب در صدد از بین بردن ارتش بودند و تبلیغ می کردند که دیگر نیازی به ارتش و نیروی مسلح در کشور نیست و با این وسیله در پی خدشه دار کردن اقتدار و خلع سلاح نظام اسلامی بودند.

 

امام خمینی (ره) با تمامی هوشمندی دستور باقی ماندن ارتش را صادر کرده و 29 فروردین را بعنوان روز ارتش جمهوری اسلامی ایران نامگذاری کرده و با این وسیله باقی ماندن ارتش را در کشور تضمین کردند.

 

ارتش در طول بیش از چهل سال به دنیا ثابت کردند که فدائیان واقعی ملت و کشور هستند و نشان دادند که تشخیص امام خمینی (ره) واقعاً صحیح بوده و ارتش فدائی واقعی اسلام و انقلاب است.

 

این روز را به تمامی نیروهای ارتش جمهوری اسلامی ایران تبریک می گویم و امیدوارم خداوند تمامی نیروهای مسلح انقلاب اسلامی را از بلیات سماوی و ارضی حفظ نماید.

 

بخش سوم: مذاکرات در خصوص برجام

 

مذاکره در خصوص برجام با اروپا یکی از مسائل روز کشور است که باید به آن توجه ویژه ای شود.

 

مقام معظم رهبری سیاست کلی نظام را در خصوص مسئله برجام و مذاکره با آمریکا را صراحتاً و روشن بیان کردند.

 

مقام معظم رهبری در خصوص مذاکره با آمریکا مشخص کردند که تا تمامی تحریم ها یکجا لغو نشود مذاکره با آمریکا نباید در کشور مطرح شود.

 

مسئولین امر باید توجه داشته باشند که مقام معظم رهبری تمامی موارد را در این مسئله بصورت شفاف بیان کرده اند لذا اگر مسئولین قصور و تقصیری در این خصوص داشته و فریب دشمن را بخورند و منافع ملت را به خطر بیاندازند باید پاسخگوی عمل خود در نزد مردم باشند.

 

مسئولین باید در خصوص مذاکره کاملا مواظب بوده و نباید اجازه فریبکاری به دشمن بدهند.

 

مقام معظم رهبری به صراحت فرمودند که آمریکا نمی خواهد در مسئله مذاکره حق را قبول کند بلکه می خواهد یک مسئله باطل را به کرسی بنشاند.

 

در این خصوص جریان قرآن به نیزه زدن عمروعاص در ذهن انسان تداعی می شود که این حیله و خدعه سبب فریفته شدن اصحاب حضرت امیرالمومنین علیه السلام شد و در نتیجه به شکست سپاه حضرت انجامید.

 

دشمنان در شرایط فعلی درصدد فریفتن مسئولین مذاکره کننده هستند تا آنچه می خواهند به سرانجام برسانند لذا مسئولین مذاکره کننده باید به نصایح مقام معظم رهبری بصورت کامل عمل کنند.

 

مجلس نیز باید این مذاکرات را زیر ذره بین نظارت قرار دهند تا منافع مردم به خطر نیافتد.

 

بخش چهارم: ویروس کرونا

 

همه مردم باید تمامی پروتکل هایی که از سوی مسئولین بهداشتی توصیه می شوند رعایت کنند و با عدم رعایت مسائل بهداشتی سلامتی خود و دیگران به خطر نیاندازند.

 

مردم باید از آنچه که ستاد ملی کرونا مطرح می کنند تبعیت کنند چرا که این یک مسئله عقلی و شرعی است که مقام معظم رهبری نیز به آن توصیه کرده است.

 

بخش پنجم: انتخابات سال 1400

 

رسانه های بیگانه و دشمنان با تمام قدرت و توان درصدد این هستند که حضور مردم در این انتخابات را کمرنگ کنند و خواسته های خود را در این انتخابات به عمل در آورند.

 

خواسته اصلی دشمنان کمرنگ کردن حضور مردم در این انتخابات است لذا مردم باید هوشیار بوده و برخلاف خواسته های دشمنانی عمل کنند که بیش از چهل سال است مردم ایران را با تحریم های خود تحت فشار قرار داده اند.

 

مردم باید برخلاف نظر دشمنان در انتخابات سال جاری شرکت کنند و سرنوشت کشور را به درستی رقم بزنند.

 

خواسته بعدی دشمنان ایجاد اختلاف و از بین بردن وحدت بین مردم در انتخاب فردی شایسته به عنوان رئیس جمهور است لذا مردم باید علاوه بر حضور پرشور، فردی اصلح را به عنوان رئیس قوه مجریه انتخاب کنند تا مشکلات اقتصادی و معشیتی مردم با انتخابی اصلح برطرف شود.

 

بخش ششم: کمک و رسیدگی به فقراء

 

همه مردم باید در ایام ماه مبارک رمضان به فقراء و نیازمندان رسیدگی کنند تا فقراء نیز بتوانند از رحمات و نعمات خداوند در این ماه بهره مند شوند.

 

راه جذب رحمت و نعمت خداوند رسیدگی به فقرا و نیازمندان است لذا مردم در این ماه از رسیدگی به فقراء غافل نشوند.

 

مسئله کمک به فقراء و احسان به قدری مهم است که اهل بیت علیهم السلام علاوه بر اینکه مردم را به این امر توصیه می کنند خود نیز به فقراء و نیازمندان رسیدگی می کردند.

 

حضرت امیرالمومنین علیه السلام به عنوان امام و خلیفه مسلمین، شبانه به کمک فقراء و نیازمندان می رفت و آنقدر این امر را تکرار کرده بودند که به پدر یتیمان و بیوه زنان شهرت یافته بودند.

 

خداوند در قرآن کریم در بیان اوصاف افراد متقی فرموده اند که آن ها کسانی هستند که در اموالشان حقی برای سائل و محروم وجود دارد.

 

 تاریخ درج: جمعه ٢٧ فروردين ١٤٠٠
© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.


در صورت مقدور بودن نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

"پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.

" پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی " از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

آدرس: اروميه ، بلوار رسالت ، خيابان شهيد نوري (گلديس) ، جنب مصلي  بزرگ امام خميني (ره) ، دفتر امام جمعه اروميه

شماره تماس :  32358091-044                 فاکس : 32358092-044

پست الکترونيکي : info@sebghah.ir                  سامانه پيام کوتاه : 50001916


© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.